Skopje Alexander the Great Airport - SKP Airport

Skopje Alexander the Great Airport - SKP

Traveling to Skopje Alexander the Great Airport - SKP? Let Logan Car Hire compare all the major and local car rental companies at Skopje Alexander the Great Airport - SKP to find you the right car for you. We search Avis, Hertz, Dollar, Enterprise, Budget and Sixt at Skopje Alexander the Great Airport - SKP

Car Rental Booking

Like us

Skopje Alexander the Great Airport - SKP News

Skopje Alexander the Great Airport - SKP
Macedonia tops EX-YU airport infrastructure quality
10 hours ago
Fidan Morina - 🖕🏻😡
        
Skopje Alexander the Great Airport - SKP
Подготовка на авионот пред полетување.
/
Usual preparations before the take-off.

#parking #fuel #aircraft #baggage #passengerbridge #groundhandling
Photos from Skopje Alexander the Great Airport - SKP's post
16 hours ago
Olga Lavundi - Uskoro cete bit Muhammed Airport,,nazalost ali nemate sance. Vas prezident albanski je Albanac a placen Saudi.
1 day ago
        
Skopje Alexander the Great Airport - SKP
Неделна временска прогноза за #Скопје.
/
Weekly #weather forecast for #Skopje.
Timeline Photos
        
Skopje Alexander the Great Airport - SKP
Известување за патниците

Скопскиот аеродром воведе шалтери за оставање багаж при веб-пријавување

Со цел да се олеснат процедурите при патувањата, ТАВ Македонија на скопскиот аеродром ,,Александар Велики’’ воведе два шалтери за оставање на багаж, за патниците кои регистрирањето на летот го прават преку веб-страницата на аеродромот ,,Александар Велики’’ или на киосците за само-регистрирање кои се лоцирани во делот за Check-in во терминалната зграда.

Ова во пракса значи дека отсега сите патници кои направиле web check-in, односно се регистрирале на летот преку нашата веб-страница http://skp.airports.com.mk, ќе можат да го остават својот багаж на т.н. baggage drop point шалтери за регистрирање, обележани како шалтер број 1 и шалтер број 2 на аеродромот ,,Александар Велики’’, со цел да се намали времето за регистрација на патниците на аеродромот.

Оваа новина важи за летовите на редовните авиопревозници, односно за авиокомпаниите за кои може да се направи web check-in на веб-страницата на нашиот аеродром, а тоа се: Turkish Airlines, Adria Airways, Croatia Airlines, Austrian Airlines и Air Serbia.

Ви посакуваме пријатни патувањa,
ТАВ Македонија
/
Announcement for passengers

Skopje Airport introduced baggage drop-point counters for passengers who use web check-in

With a goal to facilitate the travel procedures, TAV Macedonia at Skopje Alexander the Great Airport - SKP introduced two baggage drop point counters for passengers who complete the check-in for their flights through the website of ,,Alexander the Great’’ or at the kiosks for self-check-in service located at the Check-in area.

In practice this means that from now on, passengers who have made web check-in of their flight through our website http://skp.airports.com.mk, can leave their baggage at the drop point counters for check-in, marked as counter No. 1 and counter No. 2, at Skopje Airport in order to reduce check-in time at the airport.

This novelty is valid for the #flights of the scheduled #airlines – that are linked to the web check-in option at our web page. These airlines are: Turkish Airlines, Adria Airways, Croatia Airlines, Austrian Airlines & Air Serbia.

We wish you a pleasant travel,
TAV Macedonia

#BagageDropPoint #Baggage #CheckIn #airport #skopje #macedonia #passengers
Timeline Photos
1 week ago
        
Skopje Alexander the Great Airport - SKP
Драги патници, проверете го летниот распоред на летање на скопскиот аеродром ,,Александар Велики''. Со неодамнешното воведување на линијата Скопје-Будимпешта, како и четирите нови линии кои ќе бидат воведени од јули 2017, од Скопје до Доха, Рим, Малта и Ваксјо (Шведска), од македонската метропа ќе се лета до вкупно 36 дестинации.

Повеќе детали на: https://goo.gl/VDSzRR
/
Dear passengers, check the 2017 summer #flight schedule at Skopje Alexander the Great Airport - SKP. With the recent introduction of the new #route #Skopje-#Budapest, as well as the 4 new routes that will be introduced as of July 2017, from Skopje to #Doha, #Rome, #Malta and #Vaxjo (Sweden), the Macedonian capital will be directly connected to 36 #destinations.

More details at: https://goo.gl/VDSzRR
Timeline Photos
16 hours ago
Olga Lavundi - Aleksander Veliki ce uskoro biti na Muhammeda preimenovan, kada dozvolite Albancu da vlada ali njega drze Saudi, koji jedu svaki dan zlato od dosade.Stvarno to rade.
        
Skopje Alexander the Great Airport - SKP
Честит #Велигден на сите Христијани!
/
Happy #Easter to all Christians!

#Easter #travel #airports #flights #passengers #skopje #macedonia Skopje Alexander the Great Airport - SKP Ohrid St. Paul The Apostle Airport
Timeline Photos
16 hours ago
Olga Lavundi - Ovo bio zadnji Uskrs kriscanski, sa vasim przidentom dolazi vlast Muslimana, prodaju vas Saudi, dovucu ovdje Arabe a nestane Makedonija,. Arabi ostvaruju svoj 1400 g stari san !n Muka mi ali moram ovo rec.
        
Skopje Alexander the Great Airport - SKP
Претседателот и Главен Извршен Директор на ТАВ Аеродроми, Сани Шенер на состанокот на Airports Council International (ACI) со цел итно решение за забраната на електронски уреди.
/
Sani Sener, TAV Airports President & CEO, at Airports Council International's meeting for immediate solution on the ban of electronic devices.
More at:
https://goo.gl/zGGjw6

#flights #aviation #passengers #airports
TAV Airports
        
Skopje Alexander the Great Airport - SKP
Временска #прогноза за #Скопје оваа недела.
/
Weekly weather #forecast for #Skopje.

#flights #passengers #travel #aviation #Macedonia
Timeline Photos
        
Skopje Alexander the Great Airport - SKP
Драги патници, денеска го прославивме отворањето на новата линија #Скопје-#Будимпешта, со авиокомпанијата Виз ер.

Повеќе информации од следното соопштение за медиумите:

Скопје, 5. април 2017

ТАВ го пречека новиот лет на Виз ер од Будимпешта

Со традиционален воден мост и сечење торта симболизирајќи го почетокот на новата воздушна линија, аеродромскиот оператор ТАВ Македонија на скопскиот аеродром „Александар Велики“ денеска го пречека авионот од Будимпешта на Виз ер, одбележувајќи го отворањето на новата рута меѓу двата главни града - на Македонија и на Унгарија.

Новата ниско-тарифна линија со погоден распоред на летање, чија фреквенција е два лета неделно, ќе донесе пристапни можности за патување при што македонските патници ќе можат да го откријат величествениот главен град на Унгарија, како и 61 друга дестинација низ Европа, достапни на ниско-тарифната мрежа на Виз ер од Будимпешта. Патниците што го планираат нивниот одмор или викенд во Будимпешта и подалеку, можат да ги резервираат своите билети на wizzair.com со цени кои почнуваат од 899 денари.

-Воведувањето на оваа линија меѓу Скопје и Будимпешта од страна на Виз ер денес е важен чекор напред за македонското воздухопловство, бидејќи со ова се исполнува побарувачката на пазарот што остана отворена во изминативе 5 години, односно од февруари 2012 година. Со овој потег на Виз ер, да ја воведе бараната линија Скопје–Будимпешта, ние сме сигурни дека патувањата ќе бидат многу полесни и дека нашите патници ќе бидат задоволни. Дополнително, очекуваме оваа линија да придонесе за пораст на туризмот, како и за бизнис-размената меѓу двете земји, Македонија и Унгарија, изјави Алпер Ерсој, Генерален директор на ТАВ Македонија.

Авиокомпанијата ќе сообраќа на линијата Будимпешта–Скопје–Будимпешта два пати неделно, односно секоја среда и недела, со пристигнување на скопскиот аеродром од Будимпешта во 12:25 часот и заминување од Скопје за Будимпешта во 13:00 часот.

-Денес ја имаме честа да прославиме уште една важен настан во Скопје, воведувањето на единствената директна конекција меѓу Македонија и Унгарија. Истакнувајќи ја нашата посветеност кон клиентите од Скопје, новата услуга што почнува денес до Будимпешта ќе донесе уште повеќе можности за патување по најниска цена, вклучувајќи откривање на прекрасната Будимпешта, заедно со 61 друга дестинација низ Европа што се достапни преку мрежата на Виз ер со најниски цени за авионски билети од Будимпешта. Освен тоа, директната услуга ќе го стимулира дојдовниот туризам во динамичниот главен град Скопје и ќе ги зајакне деловните врски меѓу двете држави. Се радуваме на натамошната соработка со скопскиот аеродром и на воведувањето подостапни можности за патување за македонските патници. Нашиот љубезен и посветен тим со нетрпение очекува да ги пречека патниците на некоја од 27-те дестинации достапни од Скопје, за тие да ги искористат најниските можни цени, да го искусат лесниот систем за резервирање билети и да го доживеат одличното искуство за време на летот, изјави Сорина Рац, Менаџер за корпоративни комуникации во Виз ер.

Покрај генералниот директор на ТАВ Македонија, Алп Ер Тунга Ерсој и претставниците на Виз ер, на церемонијата за дочек на летот од Будимпешта на скопскиот аеродром ,,Александар Велики’’ присуствуваше и Министерот за транспорт и врски, Владо Мисајловски, како и Амбасадорот на Унгарија во Македонија Дукс Ласло Иштван.

Во 2016 година Виз ер како водечката авиокомпанија во Македонија превезе преку еден милион патници на ниско-тарифните линии од Македонија, што претставува пораст од 27% на годишно ниво. Прикажувајќи ја својата посветеност кон македонскиот пазар, авиокомпанијата поддржува повеќе од 750 локални работни места во сродни индустрии и постојано инвестира во својата растечка мрежа, нудејќи 29 линии до 13 земји од двата македонски аеродрома во Скопје и во Охрид, вклучувајќи ја и линијата од Скопје до Будимпешта што почна на 2. април.

ТАВ Македонија ги заврши првите два месеца од 2017 година со 9% пораст на бројот на патници, достигнувајќи 238.180 патници на двата македонски аеродрома – „Александар Велики“ во Скопје и „Св. Апостол Павле“ во Охрид. Изминатата 2016 година се заврши со 1,8 милиони патници на двата аеродрома, односно 15% зголемување на бројот на патници на годишно ниво, додека бројот на летови беше 16.883, односно бележеше пораст од 8,9%.
/
Dear passengers, today we have celebrated the opening of the new route #Skopje-#Budapest by wizzair.com.

For more information, please check the following press release for the media:

Skopje, 5th of April 2017

TAV welcomed the new flight from Budapest by Wizz Air

With the traditional water cannon bridge and a celebration cake symbolizing the new air connection, the airport operator TAV Macedonia at Skopje Alexander the Great Airport - SKP today welcomed Wizz Air’s flight from Budapest, marking the opening of the new route between the two capitals of Macedonia and Hungary.

The new low-fare route, with a convenient schedule of two weekly frequencies, will bring truly affordable travel opportunities for WIZZ Macedonian passengers to discover Hungary’s magnificent capital, as well as 61 other destinations across Europe, available on WIZZ’s low-fare network from Budapest. Passengers planning their holidays or a weekend getaway to Budapest and beyond, can book their tickets on wizzair.com from fares starting at as low as MKD 899.

-The establishing of this route between Skopje and Budapest by Wizz Air today is an important step forward for the Macedonian aviation, because it fulfills a market demand that stayed opened in the past 5 years, since February 2012. With this step by Wizz Air, to establish the demanded route Skopje-Budapest, we are sure that trips will be much easier and our passengers will be satisfied. Additionally we expect this route to increase the tourism, as well as the business exchange between the 2 countries, Macedonia and Hungary, stated Alper Ersoy, TAV Macedonia General Manager.

The airline flies on the route Budapest-Skopje-Budapest twice a week, on Wednesdays and Sundays, arriving at Skopje Airport at 12:25h, departing at 13h.

Sorina Ratz, Communications Manager at Wizz Air, said: “Today we are delighted to celebrate yet another important milestone in Skopje, launching the only direct connection between Macedonia and Hungary. Underlining our commitment to Skopje customers, the new service commencing today to Budapest will bring even more lowest-fare travel opportunities, including discovering magnificent Budapest, along with 61 other destinations across Europe available through WIZZ’s lowest–fare network from Budapest. Furthermore, the direct service will stimulate inbound tourism to Skopje’s vibrant capital and will boost business links between the two countries. We look forward to continuing to work with Skopje International Airport and bring more affordable travel opportunities for our Macedonian passengers. Our friendly and dedicated team is looking forward to welcoming passengers onboard on any of the 27 flights available from Skopje, to enjoy WIZZ’s lowest fares, easy booking system and excellent onboard experience!”

Besides TAV Macedonia General Manager Alp Er Tunga Ersoy, and Wizz Air’s representatives, the welcoming ceremony at Skopje Airport was attended by the Minister of transport and communications Vlado Misajlovski and the Hungarian Ambassador in Macedonia Dux László István.

In 2016 Wizz Air, Macedonia’s leading airline, carried over 1 million passengers on its low-fare Macedonian routes, which represents a 27% growth year over year and supports more than 750 local jobs in associated industries. Demonstrating its dedication to the Macedonian market, the airline has continuously invested in its ever-growing networking, offering now 29 routes to 13 countries from its two Macedonian airports: Skopje and Ohrid, including the route from Skopje to Budapest starting in April.

TAV Macedonia finished the first two months of 2017 with 9% increase in the number of passengers, reaching 238.180 passengers at both Macedonian airports – Skopje Alexander the Great and Ohrid St. Paul the Apostle. Last 2016 was finished with 1,8 million passengers on both airports, and a 15% increase on the annual level, while the number of flights was 16.883, with 8,9% growth.
#routes #Hungary #Macedonia #Skopje #Budapest #flights #passengers
Photos from Skopje Alexander the Great Airport - SKP's post
1 week ago
Mladen Atanasov - Fala fala pozdrav caoo
1 week ago
Skopje Alexander the Great Airport - SKP - Почитуван Младен, да - имаме директна линија Скопје-Загреб со Croatia Airlines, за повеќе информации за распоредот на летање ве молиме посетете ја нашата веб-страница http://skp.airports....ds/Doc/S2017.pdf , додека во врска со цените ве молиме контактирајте ја авиокомпанијата http://skp.airports.....aspx?ItemID=361. Срдечно, ТАВ Македонија
2 weeks ago
Mladen Atanasov - Ima li linja za zagreb i kolku kosta bilet za povratna karta
3 weeks ago
Nena Sejdi - Leon Ibraim
3 weeks ago
Lina Pollozhani - big like,
3 weeks ago
Balázs Mihályi - We were on this flight 😀
3 weeks ago
3 weeks ago
        
Skopje Alexander the Great Airport - SKP
Попладнево на Гејт 204 на скопскиот аеродром ,,Александар Велики''.
/
This afternoon at Gate 204, at Skopje Alexander the Great Airport - SKP

#departures #Bergamo #Basel #Ljubljana #Belgrade #Skopje #Macedonia
Photos from Skopje Alexander the Great Airport - SKP's post
1 week ago
Draga Vasilova - super ste
        
Skopje Alexander the Great Airport - SKP
Од денешното утринско полетување на Туркиш ерлајнс, на ,,Александар Велики''.
/
From this morning take off of Turkish Airlines' aircraft, at Skopje Alexander the Great Airport - SKP.

#aircraft #Skopje #Istanbul #Macedonia #Turkey #travel #Friday #SouthWind #spring #runway #passengers #aviation
Photos from Skopje Alexander the Great Airport - SKP's post
        
Skopje Alexander the Great Airport - SKP
Драги патници, Скопскиот аеродром трета година по ред се најде на листата на најдобрите 10 во Источна Европа!

За повеќе информации, прочитајте го следното соопштение за медиуми:

Скопје, 20. Март 2017

Скопскиот аеродром ,,Александар Велики'', со кој оперира ТАВ Македонија, е рангиран меѓу десетте најдобри аеродроми во Источна Европа за 2017 година, на Светските Аеродромски Награди, одржани неодамна во Амстердам, во организација на реномираната британска организација Skytrax.

Свечената церемонија на Светските Аеродромски Награди на ,,Скајтракс’’ се одржа во Амстердам на саемот за аеродромски услуги ,,Passenger Terminal EXPO’’ , каде што скопскиот аеродром го зазема десеттото место на листата ТОП 10 најдобри аеродроми во Источна Европа, во категоријата ,,најдобри аеродроми според глобалниот регион’’.

Оваа листа ја предводи аеродромот во Будимпешта, а по него следуваат аеродромите во Талин, Киев, Рига, Белград, Тблиси, Софија, Братислава, Букурешт и Скопје.

-На наше големо задоволство оваа година повторно се најдовме на листата меѓу најдобрите 10 аеродроми во Источна Европа, трета година по ред, што е уште еден доказ за напредокот кој го постигнавме со скопскиот аеродром Александар Велики во изминатите седум години. Ова признание ја потврдува нашата посветеност на подобрување на квалитетот на нашите услуги, и за авиокомпаниите и за патниците. Клиентите се најважните стејкхолдери на компаниите и оттука ние како аеродромски оператор ги цениме нивните барања и мислења и секогаш работиме во насока на подобрување на нивното задоволство, изјави Алп Ер Тунга Ерсој, Генерален директор на ТАВ Македонија.

Во рамки на Светските Aеродромски Награди, најдобрите 10 аеродроми во светот за 2017 година се: Чанги во Сингапур, Ханеда во Токио, Инчеон во Јужна Кореја, аеродромите во Минхен и Хонг Конг, Хамад во Доха, Чубу Центреир во Нагоја – Јапонија, аеродромот во Цирих, Хитроу во Лондон и аеродромот во Франкфурт.

„Скајтракс“ е истражувачка организација основана во 1989 година со седиште во Лондон, Велика Британија. Организацијата е специјализирана за спроведување на истражувања во авиоиндустријата посветени на подобрување на услугите што авиокомпаниите и аеродромите им ги нудат на патниците низ светот. Станува збор за најпрестижното признание во аеродромската индустрија, кое се добива врз основа на најголемото годишно истражување на задоволството на клиентите на аеродромите.
Наградите за 2017 година се базирани на обработка на 13,82 милиони анкетни прашалници пополнети од корисници од 105 различни националности. Истражувањето е направено во периодот од Јули 2016 година до Февруари 2017 година и опфаќа 550 аеродроми во светот, оценувајќи го искуството на патниците низ различни клучни индикатори на аеродромските услуги и производи: пријавување, пристигнување, трансфери, купување, безбедност, движење кон делот на заминувања се до гејтовите и други услужни сегменти. Светските аеродромски награди се глобален бенчмарк за висок квалитет на аеродромите, пошироко познати како Passenger Choice Awards.
Покрај рангирањето меѓу најдобрите 10 аеродроми во Источна Европа, скопскиот аеродром ,,Александар Велики’’ е добитник и на престижната награда ASQ (Airport Service Quality) за најдобар аеродром во Европа во категоријата под 2 милиони патници, признание добиено од ACI (Airports Council International), три години едноподруго, во 2012, 2014 и 2015 година, базирано на анкетите направени во 2012, 2013 и 2014 година.

ТАВ Македонија ги заврши првите два месеци од 2017 годија со зголемување на бројот на патници од 9%, достигнувајќи 238.180 патници на двата македонски аеродрома – ,,Александар Велики’’ во Скопје и ,,Свети Апостол Павле’’ во Охрид. Минатата 2016 година ја заврши со 1,8 милион патници на двата аеродрома, при што порастот на годишно ниво е 15%, додека истовремено бројот на летови беше 16.883, со зголемување од 8,9%.

Најдобри аеродроми во Источна Европа

1. Будимпешта
2. Талин
3. Киев Бориспољ
4. Рига
5. Белград
6. Тбилиси
7. Софија
8. Братислава
9. Букурешт
10. Скопје

Најдобрите 10 аеродроми во светот

1. Чанги во Сингапур
2. Меѓународниот аеродром Ханеда во Токио
3. Меѓународниот аеродром Инчеон во Јужна Кореја
4. Аеродромот во Минхен
5. Меѓународниот аеродром во Хонг Конг
6. Меѓународниот аеродром Хамад во Доха
7. Чубу Центраир во Нагоја - Јапонија
8. Аеродромот во Цирих
9. Аеродромот Хитроу во Лондон
10. Аеродромот во Франкфурт

/

Dear passengers, Skopje Alexander the Great Airport - SKP is listed among TOP 10 Best Airports in Eastern Europe, third year in a row, by Skytrax.

For more information, please check the following press release:

Skopje, 20th of March 2017

Skopje Alexander the Great Airport is listed among top 10 best airports in Eastern Europe for 2017, at the World Airport Awards, held recently in Amsterdam, organized by the respected British organization Skytrax.

The World Airport Awards ceremony by Skytrax took place at Passenger Terminal EXPO in Amsterdam, where Skopje Airport takes the 9th place on the list of TOP 10 airports in Eastern Europe, in the category Best Airports by Global Region. This list is leaded by Budapest Airport, followed by airports in Tallin, Kiev, Riga, Belgrade, Tbilisi, Sofia, Bratislava, Bucharest and Skopje.

-To our great pleasure this year we are again listed among TOP 10 airports in Eastern Europe, third time in a row, which is another proof of the progress we have achieved with Skopje Alexander the Great in the past 7 years. This recognition verifies our commitment to quality improvement of our services, both for the airlines and for the passengers. Customers are company’s most important stakeholders, therefore as an airport operator we highly value their demands and opinions, and always work towards improvement of their satisfaction, stated Alp Er Tunga Ersoy, TAV Macedonia General Manager.

Within World Airport Awards, TOP 10 Airports in the world for 2017 are: Singapore Changi Airport, Tokio International Airport (Haneda), Incheon International Airport, Munich Airport, Hong Kong International Airport, Hamad International Airport, Chubu Centrair Nagoya, Zurich Airport, London Heathrow Airport and Frankfurt Airport.

Established in 1989, SKYTRAX is a specialist research advisory to the air transport industry, dedicated on improving customer experience for airlines and airports across the world. Based in London, UK, SkyTrax advises airlines and airports across the globe on improving quality standards and quality competitiveness on a continuous basis.

The World Airport Awards began in 1999, when Skytrax launched its first global, Airport customer satisfaction survey. Today Skytrax World Airport Awards are based on 13 million airport survey questionnaires completed by 106 different nationalities of airline customers during the survey period. The survey operated from June 2015 to February 2016, covering 550 airports worldwide and evaluating traveler experiences across different airport service and product key performance indicators - from check-in, arrivals, transfers, shopping, security and immigration through to departure at the gate.

Besides the ranking among TOP 10 best airports in Eastern Europe, Skopje Alexander the Great Airport receives ASQ (Airport Service Quality) award as the Best airport in Europe in the category of airports under 2 million passengers, by Airport Council International (ACI), received three times in 2012, 2014 and 2015, based on the quality surveys forms collected in 2012, 2013 and 2014.

TAV Macedonia finished the first two months of 2017 with 9% increase in the number of passengers, reaching 238.180 passengers at both Macedonian airports – Skopje Alexander the Great and Ohrid St. Paul the Apostle. Last 2016 was finished with 1,8 million passengers on both airports, and a 15% increase on the annual level, while the number of flights was 16.883, with 8,9% growth.

Best Airports in Eastern Europe

1 Budapest
2 Tallinn
3 Kiev Boryspil
4 Riga
5 Belgrade
6 Tbilisi
7 Sofia
8 Bratislava
9 Bucharest
10 Skopje

The World’s Top 10 Airports

1. Singapore Changi Airport
2. Tokyo International Airport (Haneda)
3. Incheon International Airport
4. Munich Airport
5. Hong Kong International Airport
6. Hamad International Airport
7. Chubu Centrair Nagoya
8. Zurich Airport
9. London Heathrow Airport
10. Frankfurt Airport
Timeline Photos
5 weeks ago
Bube Ale - Čestitki! Bravo za site vraboteni! Blagodarnica za posvetenosta na sekoj vraboten!
        
Skopje Alexander the Great Airport - SKP
Драги патници, прочитајте го денешното соопштение за медиуми:

Скопје, 17. Март 2017

ТАВ НАЈАВУВА: Еуровингс ќе почне да лета од Скопје до Минхен од октомври

ТАВ Македонија најавува дека германската нискобуџетна авиокомпанија Eurowings, дел од групацијата Lufthansa, ќе почне да лета на релација Скопје-Минхен од 31. Октомври 2017, поврзувајќи ги патниците од аеродромот ,,Александар Велики’’ во Скопје до аеродромот ,,Франц Јозеф Штраус’’ во Минхен – главниот аеродром во овој германски град.

Авиокомпанијата ќе оперира на оваа линија два пати неделно во вторник и петок со воздухоплов од типот Airbus A320-200, со капацитет од 174 седишта.

Како што информираат од Eurowings, продажбата на билети за дестинацијата Скопје – Минхен почна на 15-ти март и е отворена на интернет, на веб-страницата на авиокомпанијата: http://www.eurowings.com.

-На наше големо задоволство денеска објавуваме отворање на уште една нова рута од аеродромот ,,Александар Велики’’ во Скопје, а истовремено и влез на уште една нискобуџетна авиокомпанија на македонскиот пазар. Eurowings ќе почне со летови на линијата Скопје – Минхен од 31. октомври оваа година обезбедувајќи им на патниците директна врска со главниот аеродром во Минхен. Македонските граѓани и сите наши патници од регионот ќе добијат дополнителна врска со овој германски град, како и нови можности за европски и интерконтинентални конекции, благодарение на кодшер договорот меѓу Луфтханза и компанијата-ќерка Eurowings. Оваа линија е директен доказ за успешното завршување на преговорите кои ги имавме со авиокомпанијата во изминатиот период и се надеваме дека ова е само почеток на нашата успешна соработка како и на инвестициите на Eurowings во Македонија, изјави Алп Ер Тунга Ерсој, Генерален директор на ТАВ Македонија.

Минатиот месец аеродромскиот оператор по состанокот со претставниците на Еуровингс, најави можност за воведување на нови авиолинии од Скопје до Германија, објаснувајќи дека е во процес на преговори со авиокомпанијата, и нагласувајќи дека ТАВ Македонија константно презема слични маркетиншки активности и има состаноци и преговори со авиокомпании и тур-оператори. Директен резултат на ваквите и слични активности, се новите летови кои ќе почнат оваа летна сезона од Охрид до полските градови Варшава и Катовице, како и влезот на најголемиот европски тур-оператор Томас Кук на македонскиот пазар, што се случи минатата 2016 година, благодарение на ТАВ, кога почнаа летовите на релација Брисел-Охрид.

-Со задоволство ја најавуваме нашата прва дестинација во Македонија – Скопје, и новата линија до Минхен. Оваа нова линија од Скопје до Минхен ќе оперира два пати неделно, секој вторник и секој петок, почнувајќи од 31. oктомври годинава. Скопје ќе стане една од нашите 150 дестинации, и очекуваме да инвестираме повеќе во Македонија и во регионот во иднина, изјави Иван Ореч, Директор за развој на мрежата на линии на Еуровингс.

Еуровингс со седиште во Келн е дел од групацијата Луфтханза и се смета за нискобуџетна авиокомпанија. Лета до повеќе од 150 дестинации во над 40 земји во Европа, а позната е по добрата мрежа на рути до атрактивни туристички локации за одморање. Нивните авиони сообраќаат и во повеќе земји од регионот, како Албанија, Бугарија, Хрватска, Србија, Косово, Црна Гора, Србија, Турција.

ТАВ Македонија ги заврши првите два месеци од 2017 годија со зголемување на бројот на патници од 9%, достигнувајќи 238.180 патници на двата македонски аеродрома – ,,Александар Велики’’ во Скопје и ,,Свети Апостол Павле’’ во Охрид. Минатата 2016 година ја заврши со 1,8 милион патници на двата аеродрома, при што порастот на годишно ниво е 15%, додека истовремено бројот на летови беше 16.883, со зголемување од 8,9%.

/
Dear passengers, please check the latest press release for the media:

Skopje, 17th of March 2017

TAV announces: Eurowings will start to fly from Skopje to Munich as of October 2017

TAV Macedonia is announcing that the German low cost airline Eurowings, part of the Lufthansa group, will start to fly from Skopje to Munich as of 31st of October 2017, connecting the passengers from Skopje Alexander the Great Airport to Munich Franz Josef Straus Airport - the main airport in this German city.

The airline will operate on this route 2 times a week, on Tuesdays and Fridays, with the aircraft type Airbus A320-200, which has capacity of 174 seats.

As announced by Eurowings, the ticket sales for the route Skopje-Munich, started on 15th of March, and the booking is available online, at the airline’s web page: http://www.eurowings.com.

-We are glad that today we can announce another new route opening from Skopje Alexander the Great Airport, while at the same time the entrance of a new low cost airline on the Macedonian market. Eurowings will start to fly on the route Skopje - Munich as of 31st of October this year, providing passengers a direct connection to the main Munich airport. Macedonian citizens and all our passengers from the region will get additional connection to this German city, as well as new intra-Europe and intercontinental connection flight opportunities, thanks to codeshare agreement between the mother company Lufthansa and its daughter company Eurowings. This route is a direct proof of the successful end of the negotiations we had with the airline in the past period, and we hope that this is just the beginning of our fruitful cooperation and of Eurowings’ investment in Macedonia, stated Alper Ersoy, TAV Macedonia General Manager.

Last month the airport operator announced the possibility of introducing new routes from Skopje to Germany, by Eurowings, explaining the ongoing process of negotiations with the airline and the meeting with airline’s representatives in Skopje, underlining that TAV Macedonia is constantly undertaking similar marketing activities, has meetings and negotiates with airlines and tour-operators. Result of such similar activities are the new flights that will start this summer season to Ohrid airport, from Warsaw and Katowice, as well as the biggest European tour operator Thomas Cook that was brought by TAV in Macedonia and in 2016 started to fly on the route Brussels-Ohrid.

-We are pleased to announce our first destination in Macedonia – Skopje and our new route to Munich. This new route between Skopje and Munich will operate two times per week - every Tuesday and every Friday, starting from October 31st. Skopje will become one of our 140 destinations and we will look forward to invest more in Macedonia and in the region in the future, stated Ivan Orec, Eurowings´ Network development manager.

Eurowings with headquarters in Cologne is part of Lufthansa group and it is considered as low cost airline. It flies to more than 15040 destinations in more than 40 countries in Europe and it is well known by the good route network to attractive tourist leisure locations. It flies to many countries in the region, such as Albania, Bulgaria, Croatia, Serbia, Kosovo, Montenegro, Turkey.

TAV Macedonia finished the first two months of 2017 with 9% increase in the number of passengers, reaching 238.180 passengers at both Macedonian airports – Skopje Alexander the Great and Ohrid St. Paul the Apostle. Last 2016 was finished with 1,8 million passengers on both airports, and a 15% increase on the annual level, while the number of flights was 16.883, with 8,9% growth.

#Munich #Skopje #Routes #Eurowings #LowCost #airlines #passengers
Timeline Photos
5 weeks ago
Naska Kominova - Mnogu mije prijatno i drago za ovije vesti sto mi gi pustivte samo vaka ubaj taboti da slusame za nass mila makedonijapozfrav do site Von meinem Windows Phone gesendet
5 weeks ago
Naska Kominova - Dali mozi od stutgart da se isto kombinira da imame let stutgart skopje
        
Skopje Alexander the Great Airport - SKP
Нашата пејачка Elena Risteska на скопскиот аеродром ,,Александар Велики''.
/
Macedonian popular #singer Elena Risteska at Skopje Alexander the Great Airport - SKP

#travel #FamousPeople #music #Macedonia
Timeline Photos
        
Skopje Alexander the Great Airport - SKP
Честит Осми Март драги дами! Александар, нашиот агент за прифат и отпрема на патници, денеска на ,,Александар Велики'', го честиташе Меѓународниот ден на жената :)
/
Happy 8th of March dear ladies! Aleksandar, our passenger handling agent, today at Skopje Alexander the Great Airport - SKP, congratulated the International Woman's Day :)

#8thofMarch #roses #passengers #Skopje #travel #Macedonia #TheInternationalWomanDay
Photos from Skopje Alexander the Great Airport - SKP's post
7 weeks ago
Sase Tasev - Bravo Bravo sekogas so golemo srce
7 weeks ago
Bibi Kociska - Edno malo vnimanie..mnogu nasmeani lica ❤💖
        
Skopje Alexander the Great Airport - SKP
"We do not want to estimate how many passengers we will handle this year, but instead, we can say that according to our projections, we expect an increase bigger than the European Union average and greater than the region’s average", says Alper Ersoy, TAV Macedonia General Manager, for EX YU Aviation News

#routes #skopje #ohrid #airports #expansion #passengers #travel #Budapest #Rome #Malta #Vaxjo #Sweden #Italy #Hungary #Doha #UAE
Skopje Alexander the Great Airport - SKP Ohrid St. Paul The Apostle Airport
EX YU Aviation News
        
Skopje Alexander the Great Airport - SKP
,,Во 2017 очекуваме бројот на #патници да продолжи да расте. Ќе продолжиме со нашата стратегија за експанзија на рутите и привлекување нови #авиокомпании на македонскиот авијациски пазар, а истовремено ќе се фокусираме и на квалитетот на аеродромските #услуги'', вели во #интервју за најновото издание на Бизнис-каталогот на агенцијата Марили, Метин Батак, Заменик-генерален директор на ТАВ Македонија.
/
In 2017 we expect passenger’s growth to continue. We will continue with our strategy for route expansion and for attracting new airlines at the Macedonian aviation market, while at the same time, as always, we will focus to improve the quality of the airport services'', says Metin Batak, TAV Macedonia Deputy General Manager, in an #interview for the latest issue of the Business Catalogue published by Marili Agencija.

http://www.marili.co...opion/?page=1324

#routes #skopje Skopje Alexander the Great Airport - SKP Ohrid St. Paul The Apostle Airport #passengers #travel #airports #aviation
Интервју со господин Метин Батак, Заменик-генерален директор за финансии и административни работи на ТАВ Македонија
        
Skopje Alexander the Great Airport - SKP
ТАВ Аеродроми од 8. до 10. март ќе биде на најголемиот #travel настан во Европа - ITB Berlin, промовирајќи ги аеродромите во рамки на групацијата.
/
TAV Airports from 8th untill 10th of March will be at world leading travel & trade show - ITB Berlin, promoting its airports.

#ITB #travel #Berlin #airport #tourism #TAV #destinations
Timeline Photos
        
Skopje Alexander the Great Airport - SKP
,,Сигурни сме дека трите нови линии до #Рим, #Малта, и #Ваксјо (Шведска) ќе бидат дочекани со огромен интерес и возбуда од страна на патниците на скопскиот аеродром ,,Александар Велики’’. Овие три нови рути, заедно со веќе најавената нова линија на Виз ер до #Будимпешта, која ќе почне од 2-ри април, се навистина атрактивни дестинации, барани од пазарот и ќе бидат вистински погодок во контекст на проширувањето на нашата мрежа на #авиолинии од двата македонски #аеродроми. Ова е резултат на нашите постојани маркетинг-студии и активности“, изјави Алпер Ерсој, Генерален директор на ТАВ Македонија.
/
,,We are sure that the 3 new routes to #Rome, #Malta and #Vaxjo (Sweden) will be met with great interest and excitement by passengers at Skopje Alexander the Great Airport - SKP. These three new destinations, together with the already announced new Wizz Air route to #Budapest, that will start from the 2nd of April, are really attractive destinations, demanded by the market and will be a real success in the context of our route network expansion from both Macedonian airports. This is a result of our continuous marketing studies and activities'', stated Alper Ersoy, TAV Macedonia General Manager.

http://play.mrt.com.mk/play/6159
Timeline Photos
        
Skopje Alexander the Great Airport - SKP
Драги патници и фанови, ТАВ Македонија и Виз ер денеска најавија отворање на три нови #авиолинии од Скопје до - #Малта, #Рим и #Ваксјо (Шведска), базирање на четвртиот воздухоплов на авиокомпанијата на скопскиот аеродром, а заедно со оваа возбудлива најава, со летот од Келн на аеродромот ,,Александар Велики'', го дочекаа и 3-милиониот патник на авиокомпанијата во Македонија!

Повеќе информации од соопштението за медиуми, на следниот линк:
https://goo.gl/uKDXzu
/
Dear passengers & fans, TAV Macedonia and wizzair.com today announced opening of 3 new #routes from Skopje to: #Malta, #Rome and #Vaxjo (Sweden), allocating the airline’s 4th aircraft at Skopje Alexander the Great Airport - SKP, and along with this exciting announcement, with the arriving flight from Cologne, they have welcomed airline's 3-millionth passenger in Macedonia!

For more information, please check the press release for the media, on the following link:
https://goo.gl/TAymnX
Photos from Skopje Alexander the Great Airport - SKP's post
8 weeks ago
Violeta Risteska Aleksoska - А зошто НИ ЕДЕН лет од Шведска немат до Охрид??????????????? Од што се плашите?
8 weeks ago
Sashko Vinsennt Orizarov - Bravo wizz air
8 weeks ago
Natalija Mishevski - Skopje -Bergen
8 weeks ago
Luljete Ferati Kocani - Skopje -Stavanger?😀
8 weeks ago
Blagica Ivanoska - Växjö Svedska 👌🏻
8 weeks ago